3. Druhá lekce - spojování písmen

14.12.2019

بسم الله الرحمن الرحيم  

V první lekci jsme se naučili identifikovat samostatně stojící písmena, v arabštině ale písmeno mění svůj tvar podle toho, zda se nachází na začátku, uprostřed a nebo na konci slova. V této lekci nás tedy čeká identifikace pospojovaných písmen.  

V arabštině existují dvě skupiny písmen s ohledem na způsob připojování. Jedna skupina se připojuje z obou stran a druhá se připojuje pouze s předcházejícím písmenem, s následujícím nikoliv a po takovém písmenu následuje malá mezera. 

Nejprve se probírají písmena, která se s následujícím písmenem nepřipojují, jsou to tato: ا  د  ذ  ر  ز  و .  

Pak přicházejí na řadu ostatní písmena. V lekci je vždy uvedeno jednotlivé písmeno a pak jeho formy na začátku, uprostřed a na konci slova a také některé další možnosti psaní, se kterými se můžeme v Koránu setkat. 

Pozor: všimněte si, že přestože jsou písmena pospojovaná do celků (jakoby slov), nečteme je jako slova, ale jako jednotlivá písmena. Je tomu tak proto, že písmena zatím nenesou tzv. harakát (značky pro samohlásky - budeme probírat v dalších lekcích). Tato lekce slouží pouze k tomu, aby se student naučil rozlišovat tvary spojených písmen na začátku, uprostřed a na konci slova.

Písmeno hamza: Písmeno hamza se může vyskytovat samostatně na řádku, ale většinou se vyskytuje nad nějakým nosičem. Nosičem hamza jsou tři písmena: ا ى و. Pokud se hamza vyskytuje nad nosičem, nevyslovujeme název tohoto nosiče, ten úplně opomíjíme a vyslovíme pouze hamza.

Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky