9. Pátá lekce - tanwín

06.01.2020

بسم الله الرحمن الرحيم  

Tanwín je dvojitá fatha, dvojitá kasra a nebo dvojitá damma. Píše se na konci některých arabských slov (z pohledu gramatiky označuje neurčitost slova). Anglicky se tento jev nazývá nunation, česky se překládá jako nunace. Jedná se vlastně o připojení hlásky "n" na konec slova.

Dvojitá damma se vyslovuje jako "un". Při čtení po písmenech (tahadží al-lisán) pak dammatáni (tj. dvojitá damma). Píšeme ji přímo nad poslední písmeno, např. قٌ. V Koránu se zapisuje dvěma způsoby, buď jsou značky pro damma vedle sebe a nebo nad sebou a ta horní je obrácená. Oba případy můžete vidět v lekci. V běžné arabštině existuje ještě další znak podobný českému psacímu "v", ten vidíte např zde رٌ .  

Dvojitá fatha se vyslovuje jako "an". Při čtení po písmenech pak fathatáni (tj. dvojitá fatha). Nepíšeme je ale přímo nad poslední písmeno, ale vkládáme na konec slova pomocný alif, který je jejich nosičem, např. واً. Je zde výjimka v případě písmene ة , zde píšeme fathatáni přímo nad něj, takto ةً

Dvojitá kasra se vyslovuje jako "in". Při při čtení po písmenech říkáme kasratáni (to znamená dvojitá kasra). Píše se přímo pod poslední písmeno, např. عٍ.

Hnědým tlačítkem vpravo nahoře (tahdíd al-qiráa) můžete přepínat mezi tahadží al-lisán (čtení názvů písmen a harakát) a tahadží an-nadhar (přímé čtění).

Na co si dát pozor:

1. Fathatáni se píší vždy nad nosič (kromě písmene ة , tam se píší přímo nad písmeno). Nosičem je většinou alif, ale může být i jiný, v lekci vidíme třeba také nosič ى.

2. Dodržujte tafchím a tarqíq, zejména se soustřeďte u písmene ر . Například budeme správně číst: رٍ - rá (tafchím) - kasratání: rin (tarqíq). musíme číst samostatně zesíleně, ale jakmile k němu připojíme kasratání (a z minulých lekcí víme, že kasra zjemňuje výslovnost tohoto písmene), musíme ho zjemnit.

Zajímavost pro pokročilé:

Písmena v této lekci jsou uspořádána opačně, než jsme dosud byli zvyklí. Nejprve jsou zeleně označená písmena vyslovována pomocí rtů. Následují červená písmena vyslovována jazykem a jako poslední jsou modrá písmena vyslovována z hrdla. Všimněte si, že u zelených a červených písmen  se fathatáni a kasratáni píší jakoby posunutě, ve skluzu. A dammatáni leží vedle sebe. Naznačuje nám to, jaké pravidlo správného čtení (tajweed) použijeme. V tomto případě se bude jednat o ichwá a nebo idhrám. U modrých písmen je to jinak, jedná se o písmena vyslovováná z hrdla a tudíž se zde uplatňuje pravidlo idgrám. Všimněte si, že fathatáni a kasratáni nad modrými písmeny jsou přesně nad sebou a dammatáni také, přitom horní část je otočená vzhůru nohama. 

Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky