22. Třináctá lekce - šadda

20.04.2020

بسم الله الرحمن الرحيم

Šadda je vlastně zdvojení písmene. Abychom nemuseli psát vedle sebe dvě stejná písmena, zapíšeme jen jedno a nad ním uděláme značku pro zdvojení, která vypadá trochu jako část písmene س. Vždy je ale třeba mít na paměti, že pod šadda jsou písmena ve skutečnosti dvě, i když je nevidíme. První písmeno vždy nese sukún a druhé písmeno nese haraka.

نَّ  je vlastně  نْ plus نَ

نُّ je vlastně نْ plus نُ

V této lekci si procvičíme pouze čtení písmene nesoucího šadda, před kterým se nachází hamza. Jak tedy přečteme první slovo v lekci? Představíme si, že písmeno بَّ  je vlastně tvořeno dvěma ب . První nese sukún a druhé nese fatha. Protože první nese sukún, musíme ho připojit k předchozímu písmenu, tak jak jsme se učili v dřívějších lekcích ohledně písmen nesoucích sukún. Bude to vlastně dvojitá jednotka. Přečteme tedy hamza - bá - fatha: ab. A hned jedním dechem budeme pokračovat dál, druhým písmenem ب, které nese fatha: bá - fatha: ba. Dohromady: abba. Pokud na slově zastavíme (waqf), budeme číst abb. Zastavení na šadda je silnější než zastavení na sukún, musíme to vyslovit ostře.

Druhé slovo v lekci čteme: hamza - bá - kasra: ib, bá - fatha: ba. Ibba. Při zastavení: ibb.

Pozor: vše se čte rychle, jedním dechem. Neděláme ve čtení žádné pomlky.

Vybrat si můžeme ze čtení tahadží al-lisán a tahadží an-nadhar, v obou případech se čte jak forma kdy pokračujeme ve čtení (wasl), tak forma při zastavení (waqf).

Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky