27. Závěr

21.05.2020

بسم الله الرحمن الرحيم

Toto je závěrečná lekce, ve které si procvičíme vše probrané a ještě několik nových konceptů s ohledem na pravidla tajweedu. Dávejte pozor na dodržování správných délek, idghám, ichwá a idhár, zkrácení nún u tanwínu před hamza al-wasl atd.

Růžová barva označuje madd tabií, přirozené prodloužení na dvě doby. 

Zelená barva označuje ghunna (nosovka).  

Žlutá barva označuje madd árid li-s-sukún, tj. prodloužení závislé na sukún, tj. v případě zastavení se vyslovuje na 2, 4 nebo 6 dob.

Šedá barva označuje písmena, která nevyslovujeme. 

Červená barva označuje buď madd wádžib mutassil, povinné prodloužení uvnitř slova na 4 nebo 5 dob a nebo madd džáiz munfassil, povolené prodloužení mezi dvěma slovy na 2, 4 nebo 5 dob.

Světle modrá označuje qalqala (důraz).

Vysvětlení čtení některých slov a slovních spojení

بِسۡمِ ٱللَّهِ ٱلرَّحۡمَـٰنِ ٱلرَّحِيمِ - Nezapomínejte, že ve jménu Božím se nachází malý alif (alif saghíra), i když se tam nemusí psát.

 خَيۡرًا يَرَهُ ۥ - nachází se zde pravidlo idgrám náqis, neboli neúplná asimilace, týká se fathatáni nad písmenem ر. Z hlásky n nám zbyde pouze nosovka, kterou ve výslovnosti napojíme přímo na hlásku j a tu protáhneme. Tuto část pak čteme: rá - já - fathatání: rajj (s nosovkou). Podobně čteme  شَرًّا يَرَهُ ۥ , مِيقَـٰتًا يَوۡمَ يَوۡمَٮِٕذٍ۬ يَصۡدُرُ ٱلنَّاسُ  atd.

فَمَن يَعۡمَلۡ - zde se opět uplatňuje pravidlo idgrám náqis, tentokrát ovšem díky písmenu ن, které je sákina a po něm následuje písmeno ي. Dochází zde k tomu, že ve výslovnosti připojíme mím přímo k , ovšem z nún sákina nám zbyde ghunna (nosovka). Tuto část čteme: mím - nún - já - fatha: maj, já - ajn - fatha: ja3. Majja3. Hláska ajn je ve výslovnosti přepsaná jako 3. 

مِن مَّآءٍ صَدِيدٍ  - zde najdeme pravidlo idgrám náqis týkající se hlásky n a následující hlásky mím. Dojde k neúplné asimilaci, z hlásky n zbyde nosovka a ta se přenune k následujícímu mím.  Dále zde najdeme pravidlo ichfá - zastření, týká se kasratání pod písmenem hamza a následující hlásky sád. Z kasratání zbyde neúplné, zastřené n plus jeho nosovka.

A tak dále, není nutné vypisovat všechny případy, shrneme vše najednou:

Pokud se po tanwínu nebo nún sákina nachází písmena ل nebo ر, použijeme pravidlo idgrám kámil, neboli úplná asimilace. Z hlásky n nezbyde nic, ani nosovka. Pokud se tam nachází písmena ي , م , و , ن použijeme pravidlo idgrám náqis, tj. neúplná asimilace. Z hlásky n zbyde nosovka. Pokud se tam nachází písmena ت , ث , ج , د , ذ , ز , س , ش , ص , ض , ط , ظ , ف , ق , ك uplatníme pravidlo ichfá  - zastření. Hlásku n sice přečteme, ale zastřeně a s nosovkou.

رَسُولٌ مِّنَ ٱللَّهِ 

مِن رَّبِّكَ 

أَن نَّمُنَّ 

 لَٮِٕن لَّمۡ يَنتَهِ 

صُحُفًا مُّطَهَّرَةً 

صَفًّا‌ لَّا يَتَكَلَّمُونَ

Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky