Qáida núráníja 

V této lekci se procvičuje pouze kasra a tanwín tvořený dvojitou kasra. Na konci cvičení pak najdete celá slova, kde se bude vyskytovat kombinace kasra a fatha.

V této lekci se procvičuje pouze fatha a tanwín tvořený dvojitou fatha. Všimněte si, že vždy je zde vložen pomocný alif, který tento tanwín nese, kromě písmene ة. Někdy je tento alif nahrazen jiným nosičem, písmenem ى.

Tanwín je dvojitá fatha, dvojitá kasra a nebo dvojitá damma. Píše se na konci některých arabských slov (z pohledu gramatiky označuje neurčitost slova). Anglicky se tento jev nazývá nunation, česky se překládá jako nunace. Jedná se vlastně o připojení hlásky "n" na konec slova.

V této lekci se procvičuje čtení písmen nesoucích damma a následně celých slov, ve kterých se nachází všechna tři harakát. Jedná se o přímé čtení, tj. tahadží an-nadhar. Všimněte si, že písmena jsou uspořádána podle místa výslovnosti, nejprve se procvičují písmena vyslovovaná v hrdle, poté směrem nahoru k ústům, přes jazyk a jako poslední jsou...

V této lekci se procvičuje čtení písmen nesoucích kasra a následně celých slov, ve kterých se nachází kasra spolu s dříve procvičovanou fatha. Jedná se o přímé čtení, tj. tahadží an-nadhar. Všimněte si, že písmena jsou uspořádána podle místa výslovnosti, nejprve se procvičují písmena vyslovovaná v hrdle, poté směrem nahoru k ústům, přes jazyk a...

V této lekci se procvičuje čtení písmen, které nesou fatha a následně i celých slov. Jedná se o přímé čtení, tj. tahadží al-nadhar. Všimněte si, že písmena jsou uspořádána podle místa výslovnosti, nejprve se procvičují písmena vyslovovaná v hrdle (prvních šest písmen), poté směrem nahoru k ústům, přes jazyk a jako poslední jsou písmena vyslovovaná...

Cílem této lekce je naučit se vyslovovat jednotlivá písmena arabské abecedy spolu s haraka, tj. krátkou samohláskou. Arabština rozeznává 3 haraka (krátké samohlásky), jsou to:

Tzv. oddělená písmena (al-hurúf al-muqattaát) jsou specialitou Koránu. Nacházejí se na počátku některých súr (např. súra Kráva) a některé súry jsou podle nich i pojmenovány (např. súra Já sín). Celkově najdeme v Koránu 29 súr, které začínají těmito písmeny. Jejich význam není znám.

V první lekci jsme se naučili identifikovat samostatně stojící písmena, v arabštině ale písmeno mění svůj tvar podle toho, zda se nachází na začátku, uprostřed a nebo na konci slova. V této lekci nás tedy čeká identifikace pospojovaných písmen.

Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky